Nis
Genel

Teknoloji dünyasındaki en son moda kelime sanal gerçekliktir (VR) . VR’yi deneyimlediyseniz, muhtemelen nasıl çalıştığını da merak ediyorsunuzdur. Bilgisayar tarafından oluşturulan gerçekçi 3D dünyalar yeni bir şey değil, video oyunları bunu yıllardır yapıyor. Ancak gerçek yaşam konumlarının 360 derece vr film çekimi, yeni kurallar ve ekipmanlarla birlikte yepyeni bir alandır.

Her kamera belirli bir açıyla monte edilir, böylece kameranın görüş alanı, çevredeki kameraların görüş alanının bazı kısımlarıyla örtüşür. Bu örtüşme, görüntüdeki boşlukları ortadan kaldıracak ve dikiş yerlerinde esneklik sağlayacaktır. Tüm GoPro’lar kaydederken, aynı anda video çekerler ve 360 ​​° ‘ye 180 °’ lik alanın tamamını kapsar.

Kamera teçhizatını tutmanın çeşitli yolları vardır. Her şey çekimin ihtiyaçlarına bağlı. Bir tripod veya monopod en yaygın olanıdır. Kamerayı asabilir, tutabilir, uçurabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

360 ° video çekmek, normal video çekmek gibi değildir. Kendi kuralları ve teknikleri vardır.

İşleri basitleştirmek için yukarıda gösterilen GoPro kameralarının donanımını tanımlamak için hatırlanması gereken ilk şey, 360 derece her şeyin kamera görüşünde olduğu ve çekimde olacağı anlamına gelmesidir. Buna siz, takımınız, herhangi bir ışık, mikrofon, ekipman, tavandaki her çatlak ve yerdeki kirli ayak izleri dahildir. Bu tür 360 derece vr film çekimi aynı zamanda yönetmene özgürlük  verebilir, sınırlayabilir de. Çekimde olmanız gerekebilir, bu yüzden yaratıcı olun, açıkça belli etmeyin, sahneye karışmayın ya da konumdaki nesnelerin arkasına, altına, içine saklanın. Yerleri keşfederken, tüm alanı göz önünde bulundurun. Gerçekleşecek eylemi gözünüzde canlandırın, bu eylem kamera ile nasıl etkileşim kurmalıdır? Ve mevcut aydınlatmanın uygun olduğundan emin olun veya kamera yerleşimiyle yaratıcı olun.

360 VR Hava Çekimi

Drone teknolojisi ve uzaktan görüntülemeyi kullanarak, günün saatine ve güneşin konumuna göre her çekim için en iyi konumu seçilir. Bu havadan 360 vr hava çekimi fotoğraflar ve videolar, ister etkinlik, otel, tatil parkı, golf kulübü veya açık hava aktivite merkezi olsun, izleyicinin geniş bir alanı bir bakışta görmesini sağlar. Bu görüntüler, bir web sitesinde tamamen özelleştirilebilir etkileşimli bir turdan veya sosyal medyada etkileşimli görüntüler olarak çeşitli biçimlerde yayınlanabilir.

360 derece kamera aynı anda birden fazla kamerayla film çeker. Kamerayı dronlardan birinin altına asarak kuşbakışı bir 360 vr video çekimi yapılabilir. Bu profesyonel 360 derece kamerayı dronun altına asmak için özel bir teçhizat gereklidir. Bu donanım, VR kamera ile drone arasında yeterli mesafeyi alacak kadar uzun olduğundan, drone post prodüksiyonda kolayca ortadan kaldırılabilir. Farklı dronlar ve kameralarla, yüksek çözünürlüklü 360 derece fotoğrafçılık gerçekleştirilir. Bu 360 derecelik VR fotoğrafları, insanları bir şehirde, eğlence parkında veya başka bir ilginç alanda gezdirmenin harika bir yoludur. Dronlar, kuş bakışı görünümünden çarpıcı manzaralar yakalayabilir ve panoramalar, tek bir fotoğrafa sığamayan geniş bir manzara yakalamanın harika bir yoludur. Ve etkileşimli 360 derecelik panoramalarla, izleyicilere fotoğrafın içindeymiş gibi bir his verir.

Havadan panoramik fotoğrafçılığın yanı sıra, geleneksel iç ve dış 360 ° fotoğrafları çekmek de mümkündür. Genellikle kötü sonuçlar veren otomatik hepsi bir arada sistemlerin aksine, yalnızca profesyonel DSLR kameralar ve panoramik tripod kafalar kullanıldığında 360 vr tanıtım filmi çekimi gerçekleştirilir.

Yüksek Dinamik Aralık (HDR) fotoğrafçılığı gibi teknikleri kullanarak, sadece odanın kendisini değil, aynı zamanda herhangi bir perspektiften 360 vr film çekimi görüntüleri de yakalamak mümkündür. Bu, özellikle tam bir sanal turda birleştirildiğinde çok daha gerçekçi ve ilginç sonuçlar sağlar.

Related Posts

Leave A Comment